4 Eylül 2017 Pazartesi

IGI :International Gemological Institute

IGI Logo

IGI (International Gemological Institute - Uluslararası Gemoloji Enstitüsü) Hakkında

IGI (International Gemological Institute) – (Uluslararası Gemoloji Enstitüsü), pırlantaların derecelendirilmesine ve kuyumcuların eğitiminin devam ettirilmesine adanmış dünya çapındaki enstitülerden biridir. 1975’te Antwerp’te kuruldu ve üç kişilik asıl kadrodan dünya çapındaki bir laboratuar ağına (New York, Hong Kong, Mumbai, Bangkok, Tokyo, Dubai, Toronto, Los Angeles ve Tel Aviv dahil olmak üzere) yayılmış 450’den fazla profesyonelden oluşan bir kadro haline geldi.
IGI, yılda bir milyondan fazla pırlantaya sertifika verme iddiasındadır. Kuyumcular, perakende satış mağazaları, sigorta şirketleri, internet satış kuruluşları, katalog şirketleri ve bireysel müşterilerden oluşan geniş bir müşteri kitlesine sahiptir.IGI’nin başlıca hizmeti, kendi oluşturdukları Pırlanta Raporu’nu vermeleridir. Bu, bir pırlantanın gerçekliğini onaylayan bir belgedir ve uluslararası kabul edilmiş standartlara göre kesin bir rapor verir. Her pırlanta, mümkün olan en modern araç-gereçleri kullanan gemoloji uzmanlarınca bilimsel yollarla analiz edilir ve bunun yanısıra uzmanların kanaatleri ve tecrübeleri de katılarak rapor oluşturulur. Rapor esasında detaylı bilgi içerir fakat daha saf, daha anlaşılabilir bir dilde sunulur.
Diğer başlıca derecelendirme enstitüleri gibi IGI da derecelendirmede 4C metodunu kullanır. 4C şudur; karat ağırlığı (carat), renk (color), berraklık (clarity) ve kesim (cut). Pırlantalar, eğer bu hizmet istenirse, mühürlenmiş plastik ambalajlarda geri gönderilirler. Bu da, hazırlanan rapor ve asıl pırlantanın uyumlu olduğunu garantilemek içindir.

Ayrıca IGI, Antwerp’e gelip pırlantalar ve renkli taşlar hakkındaki bilgisini geliştirmek isteyen dünyanın çeşitli yerlerinden insanlara eğitim hizmeti sağlar. Antwerp’e ulaşması mümkün olmayanlar için de, kuyumculara pırlanta derecelendirmenin olmazsa olmazlarını öğreten bir online uzaktan eğitim kursu verilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder