4 Eylül 2017 Pazartesi

EGL :European Gemological Laboratory

EGL (European Gemological Laboratory) (Avrupa Gemoloji Laboratuarı) Hakkında

Guy Margel, EGL (European Gemological Laboratory) Avrupa Gemoloji Laboratuarı’nı 1973 yılında Antwerp’te kurdu. Bay Margel gemoloji eğitimini 60’ların sonlarına doğru ABD’de aldı. Antwerp’te ilk laboratuarı açtıktan iki yıl sonra New York’a döndü ve orada Amerika şubesini açtı. 1978’de, Los Angeles’ta ikinci bir şube açarak ilerledi. Şimdilerde EGL, Güney Afrika, Paris, Londra, Tel Aviv, Seul, İstanbul ve Hindistan’daki laboratuarlarıyla neredeyse evrensel bir oluşum haline geldi.

EGL
’nin belirtilmiş görevi, pırlanta derecelendirme yöntemine başvurarak ve uluslararası arenada kabul görmüş standartlara bağlı kalan sertifikaları kullanarak, varsayımı pırlanta alımı sürecinin dışına çıkarmaktır. EGL pırlanta satışı işinde değildir ve herhangi bir satış kuruluşundan bağımsızdır. Daha çok pırlanta toptancıları, perakendecileri, üreticileri ve pırlanta zanaatkarlarıyla iş yapar. Ek olarak, EGL Gemoloji Okulu aracılığıyla eğitim hizmeti de sağlamaktadır.
EGL pırlanta derecelendirmenin daha çok bir sanat ya da, teorik bir bilim olmasının aksine, en azından bir uygulamalı bilim olduğunu düşünüyor. Dünya çapında tüm laboratuarlardaki tutarlılığı sürdürmek amacıyla derecelendirme kriterini standardize etmeye çabaladılar. Ünlerinin iyi olmasına ve tutarlılık konusunda hassasiyetleriyle bilinmelerine rağmen; pırlanta sektöründe EGL standartlarının, genel itibarıyla, rakiplerinden biraz düşük olduğuna dair bir his var. Bu onları, düşük kalite pırlanta sahiplerinin, pırlantalarına herhangi bir yerde verilebilecek sertifikadan daha yüksek bir derece alma umuduyla başvurdukları bir kuruluş yapıyor.
EGL’nin esas fonksiyonları, pırlantaları derecelendirmesi ve Dünya Çapında Pırlanta Derecelendirme Sertifikası vermesidir. Bu sertifika, pırlantaların karat ağırlığını (carat), renk derecesini (color), berraklık derecesini (clarity), ölçülerini ve fiziksel özelliklerini kayıt altına alır. Eğer istenirse, derecelendirilmiş pırlantalar mühürlenmiş bir pakette geri gönderilirler. Açılmamış mühür, müşteriye, içindeki pırlantanın sertifikadaki ile uyumlu olduğuna dair garanti verir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder